Zapraszamy
Top

Blog

Strony internetowe w pigułce

Witamy Was w nowym artykule.

Kiedy słyszymy, że ktoś zajmuje się informatyką, najczęściej wyobrażamy sobie pisanie specjalistycznego kodu, montowanie części komputerowych i ustawianie zaawansowanych konfiguracji w systemie. Oczywiście nie możemy zaprzeczyć, że jest inaczej. Informatyka to bardzo ciężki kawałek chleba. W małych ilościach jest za to przystępna dla każdego. O ile pisanie kodu czy samodzielny montaż części może przytłoczyć zwykłego użytkownika, to istnieją inne, przystępne  formy poznawania środowiska informatycznego. Jednym z takich rozwiązań jest założenie własnej strony internetowej lub tzw. bloga. XXI wiek przyniósł nowoczesne środki, które pozwalają na stworzenie prostej strony dla zwykłego użytkownika. Elementy strony układamy niczym puzzle, zamiast pisania wielu linijek kodu, co upraszcza tworzenie stron. Oczywiście taka forma komponowania strony ma swoje wady, jednakże nie temu jest poświęcona nasza dzisiejsza praca.

Jak więc się za to zabrać?

Hosting

Na początek musimy znaleźć hosting (serwer), na którym będzie funkcjonować nasza strona. Mamy tutaj dwie standardowe możliwości wyboru hostingu – darmowy lub płatny. Darmowy serwer stwarza wiele problemów, może również ograniczać naszą stronę, jednak na sam początek jest dobrym wyborem. Pozwala nam sprawdzić jak wygląda tworzenie stron i czy sprawia nam to satysfakcję. W przypadku płatnych hostingów, pierwszy rok można nabyć dosłownie za kilkanaście złotych. W dużej mierze serwisy pozwalają również na wzięcie okresu próbnego w płatnej wersji. (ok. 14 dni by spróbować swoich sił w tworzeniu stron)

Domena

Domena internetowa to unikalny adres, pod którym będzie widoczna nasza strona. Wybierając domenę, decydujesz się na jej końcówkę (np. .pl/.com) oraz adres (np. nazwa firmy). Wybierając domenę warto poświęcić trochę czasu nad doborem jej nazwy. Przykładowa domena wygląda następująco: mojafirma.pl.

CMS

Istnieje kilka rozwiązań co do tworzenia stron, jednak my zajmiemy się najpopularniejszym, czyli gotowym CMS. Do dyspozycji istnieje kilka rozwiązań, zdecydowanie najczęściej wybieranymi są WordPress lub Joomla. CMS to interfejs graficzny, który ułatwia tworzenie stron (posiada gotowe szablony, wtyczki, częste aktualizacje).

Treść

Przedostatnim najłatwiejszym a zarazem najtrudniejszym zadaniem jest zadbanie o odpowiednią szatę graficzną oraz treść. Wątpimy, iż ktoś z Was zamierza przeglądać strony, które są niedopracowane lub nudne. Decydując się na WordPressa mamy do wyboru bardzo dużo gotowych szablonów, Internet również obfituje w darmowe grafiki. W przypadku bloga można użyć własnych zdjęć. Jeśli chodzi o treść, to wszystko zależy od autora oraz charakteru strony.

Promocja strony

Ostatnią rzeczą jest nic innego jak promowanie naszego dzieła. Nie każda strona, która powstaje posiada za sobą ogromną markę, którą każdy chce sprawdzić. Do promowania nie potrzeba ogromnych nakładów finansowych. Wystarczy prosty fanpage na Facebook’u lub udostępnienie strony wśród znajomych. Później wystarczy obserwować efekt kuli śnieżnej.

Podsumowanie

Przechodząc do meritum, czy tworzenie stron internetowych jest trudne? Jak najbardziej, strona wymaga wiele poświęconego czasu, czasami nakładów finansowych, jednak uzyskane z niej efekty mogą się zwrócić z impetem. Z niewielkim budżetem / bez budżetu nasza strona może odnieść sukces. Prostym przykładem jest strona, na której autor utworzył zegary czasowe różnych państw. Taka strona potrafi codziennie zebrać tysiące odwiedzin, a reklamy z wtyczki zapewniają utrzymanie dla jej autora. Tworzenie prostych stron nie jest niczym skomplikowanym, jednak dojście do perfekcji wymaga czasu oraz chęci.

Pozdrawiamy, ekipa StarComp

Share
Secured By miniOrange