Zapraszamy
Top

Blog

Zabezpieczanie danych

Zabezpieczanie plików online/offline

W tym poście chcielibyśmy poruszyć szeroki temat dotyczący zabezpieczania plików. W dzisiejszych czasach większość korporacji i prywatnych użytkowników przechowuje swoje wrażliwe dane na sprzętach osobistych. Bezpowrotna utrata danych, np. zdjęć, plików firmowych, osobistych filmów i dokumentów to jedna z najbardziej nieprzyjemnych rzeczy dla użytkownika. Należy więc zadać sobie pytanie, jak zabezpieczyć się przed utratą ważnych danych z naszych sprzętów?

Gdzie trzymać pliki oraz na jakie niebezpieczeństwa są narażone?

Wyróżniamy dwie metody przechowywania plików: w chmurze lub na nośniku fizycznym np. dysk w komputerze, pendrive, dysk zewnętrzny.
O ile przechowywanie plików online wydaje się dużo bezpieczniejszą metodą, to należy pamiętać, że większość „chmur” ma ograniczone miejsce. Takie miejsce można zwiększyć po wykupieniu odpowiedniego pakietu. Pliki przechowywane w Internecie również są bardziej podane na ataki tzw. złodziei danych. Ponad to, nigdy też nie mamy pojęcia, jak duży wgląd w nasze prywatne dane ma właściciel strony. W końcu nikt nie lubi się dzielić swoimi informacjami z nieznajomymi osobami.

Dyski fizyczne nie są narażone na ww. problemy jednak również mają swoje wady. Przy uszkodzeniu dysku możemy stracić wszystkie swoje dane, przypadkowo je usunąć, zawirusować dany dysk lub zapomnieć zrobić kopię zapasową przed sformatowaniem nośnika. To samo dotyczy pendrivów, które można uszkodzić lub zgubić. Powstaje więc pytanie, która z tych metod jest najlepszym rozwiązaniem? Jak wiadomo w świecie idealna opcja nie istnieje, więc warto skorzystać z minimum dwóch rozwiązań.

Sposoby zabezpieczania danych

A oto kilka sposobów, które mogą pomóc w ochronie naszych danych osobistych.
W kwestii chmury  warto utworzyć silne hasło chroniące dostępu do konta oraz włączyć dodatkowe szyfrowanie, które oferują chmury typu OneDrive.
W przypadku nośników fizycznych warto:
– Zainstalować program szyfrujący np. TrueCrypt, BitLocker, FolderLock
– Ukryć pliki (Kliknij prawym przyciskiem myszy na dany folder, a następnie wybierz opcję „właściwości”, zaznacz opcję ukryty. W celu odzyskania dostępu do ukrytej zawartości wystarczy wejść do „panelu sterowania”, a następnie wybrać opcję „pokaż ukryte pliki i foldery”).
– W przypadku komputerów/laptopów ustawić hasło logowania.
– Jeśli posiadasz program 7-zip/WinRar (Kliknij prawym przyciskiem myszy na dany folder, a następnie wybierz opcję „dodaj do archiwum”.
7-zip: W polu szyfrowanie, wpisujemy nasze osobiste hasło, następnie klikamy wprowadź hasło. Gotowe, teraz skompresowany plik możemy otworzyć tylko po podaniu hasła.
WinRar: Zakładka zaawansowane, następnie wprowadź hasło, reszta procesu jest taka sama jak w przypadku 7-zipa.

Zasada 3-2-1

Podana reguła polega na tworzeniu kopii zapasowych. Metoda mówi o tym, że najskuteczniejszą opcją backupu jest utworzenie przynajmniej 3 kopii danych. Przynajmniej jedna z nich powinna znajdować się poza naszą stacją roboczą. Zasada nie ogranicza nas do stworzenia maksymalnie 3 kopii lecz taka ilość egzemplarzy jest optymalną ilością, która zapewnia poczucie komfortu. Najważniejszą rzeczą w podanej metodzie jest rozmieszczenie kopii. Jak już wspominaliśmy przynajmniej jedna z nich musi znajdować się poza naszym głównym miejscem pracy. Najlepiej trzymać każdy backup w innym miejscu (online, pendrive w pracy, inny dysk, laptop, komputer). Swoje dane warto trzymać również w innych lokalizacjach, gdyż dane nie są narażone tylko na problemy z komputerem/niezamierzoną interakcją użytkownika ale również na wypadki losowe np. pożar.

Morał

Podsumowując idealne rozwiązanie w przypadku zabezpieczania plików nie istnieje dlatego warto skorzystać z paru szeroko dostępnych metod. Pamiętajmy aby zawsze posiadać backup naszych plików. Warto również postarać się o zróżnicowane metody przechowywania. Mam nadzieję, że powyższy tekst pomoże Wam w zabezpieczeniu swoich danych oraz uświadomi, że warto się o nie zatroszczyć zanim będzie za późno.

Share
Secured By miniOrange