Zapraszamy
Top

Blog

Znane sposoby oszustw

Popularne sposoby wśród oszustów 

Rodzajów oszustw jest bardzo wiele i z każdym dniem ich przybywa. Wyłudzenia pieniędzy i danych osobowych przez Internet lub smsem stają się coraz bardziej popularne i ‘kreatywne’. Pomimo tego, że niektóre metody są powtarzane to nowych oszukanych ciągle przybywa. Poniżej przedstawimy wam kilka sposobów oszustów, które są używane. 

 

Fałszywe e-maile 

Oszuści często podszywają się pod bankowości, np. Bank Pekao S.A. czy mBank i proszą o zalogowanie się na swoje konto poprzez link, aby coś sprawdzić. Wtedy należy sprawdzić dwie rzeczy – nadawcę e-maila oraz adres URL strony, pod którą każą się zalogować.  

 

 

Pamiętaj, że bank nigdy nie prosi o podanie pełnego hasła do serwisu internetowego. 

Jeżeli adres e-mail nadawcy nie pasuje do domeny banku to wtedy należy nie otwierać linków ani plików zawartych w wiadomości, aby uniknąć nieprzyjemności związanych z utratą pieniędzy i danych.  

 

Wielkie nagrody 

Wiadomość e-mail od kogoś, kto informuje, że czeka na was wygrana w loterii lub oczekuje akceptacji przelewu na 10 mln złotych na wasze konto? Chociaż brzmi interesująco to jest to najzwyklejsza próba oszustwa w której po wejściu na stronę. 

 

Takie e-maile można po prostu zignorować. Najczęściej oszuści proszą o podanie numeru i wszelkich danych związanych z kontem. Im więcej danych posiadają, tym łatwiej będzie im dostać się do środków na tym koncie. 

 

Fałszywe smsy  

Złośliwe wiadomości SMS ze znanym już mechanizmem ataku to nic nowego, preteksty typu tarcza antykryzysowa, nie zapłacony mandat lub nieopłacony rachunek za prąd może u wielu osób uśpić czujność dlatego należy zwracać uwagę na link zawarty w wiadomości. 

 

Link znajdujący się w fałszywej wiadomości SMS przenosi nas na stronę udającą bramkę płatności lub nieprawdziwą stronę banku. Na takiej stronie zostaniemy poproszeni o podanie swojego loginu i hasła do konta, które zostaną wysłane prosto do oszusta. Aby temu zapobiec należy zawsze sprawdzać, czy strona jest bezpieczna i czy zgadza się z faktycznym adresem bankowości, jeśli tak nie jest należy zaprzestać czynności na tej witrynie internetowej. 

 

Pamiętajcie, aby w sieci zawsze być czujnym i uważać na wiadomości o których nie wiecie skąd pochodzą!

Share
Secured By miniOrange